Yüzünüzdeki Gözeneklere Dermansiz Kalmayin

yüzünüzdeki gözeneklere dermansiz kalmayin

Gözenek nedir?

Gözenekler, cildin dışarıdan nefes almasını sağlayan hücrelerdir. Cildi alerji ve çevresel kirlilikten korumak için yağ üretir ve vücut trafından salgılanan sıvıların dışarı atılmasını sağlar. Yağ ve ter gözeneklerden çıkarken, cilt bu gözenekler sayesinde nemli kalır. Eğer bu görevleri yerine getiremezse , yağlar deri altına iner, kist ve deri altı enfeksiyonu oluşumuna neden olur.

Gözenekler neden genişler?

Normalden daha geniş olan gözenekler, genetik özelliklerinizden, günlük cilt bakımının ihmalinden, yaşlanmadan, UV ışınlarına maruz kalmaktan, hava kirliliği ya da sigara kullanımızdan kaynaklanabilir. Ayrıca yağlı ve karma cilt tiplerinde büyük gözeneklere daha sık rastlanırken, kuru ciltlerde gözenekler daha küçüktür. Bundan dolayı, cilt hücrelerinizin hava almasına dikkat edin. Yüzünüzü yağ ve bakteriden korumak için hergün yıkayın. Gözenek temizliğine dikkat edin. Cilt gözeneklerini yok edemezsiniz fakat sıkılaştırıp, küçültmek amacıyla ürünler kullanabilir, tedaviler alabilirsiniz. Gözenek derinliliğinin azaltılması, ciltte keratin hücrelerinin oluşumu, kollajen sentezini uyararak gözeneklerin daralması ile bağlantılıdır.

Gözenek sıkılaştırma yöntemleri

Yüzünüzdeki gözenekler sizi rahatsız ediyor, akneleriniz canınızı sıkıyor ve cildiniz kolaylıkla kir ve yağ oluşturuyorsa size önereceğimiz metotları deneyin.

Zeytin yağı

Cildinizdeki tıkanmış gözenekleri açıp temizlememiz gerek bunun için zeytinyağından faydalanabilirsiniz. Zeytinyağı gözeneklerde biriken yağı, kiri temizlemenize yardımcı olur.

Bir tencere içinde su kaynatıp yüzünüzü buharına verin.
5 dakika kadar, suyun buharına yüzünüzü, 20-30 cm kadar mesafeden tutun.
Nemli bir bezle zeytinyağını temizleyin.
Buhar kirin ve yağın açılan gözeneklerden daha çabuk temizlenmesini sağlayacaktır.

Yüzünüzdeki delikleri Sıkılaştırma için;
Bir adet yumurta akı + bir çay kaşığı limon suyu + iki tatlı kaşığı maya (ya da yarım tatlı kaşığı bal)
Bu üç malzemeyi karıştırıp yüzünüzdeki deliklerin bulunduğu bölgeye sürün. 20dk beklettikten sonra yüzünüzü yıkayıp temizleyin.Böylelikle cilt hücreleriniz yenilenir ve gözenekleriniz daha sıkı bir hale gelmiş olur.

Limon Suyu

3-5 adet pamuk parçasını limon suyuna batırıp yüzünüzde 10 dakika bekletin. Daha sonra pamukları alıp yüzünüzün kurumasını bekleyin. C vitamini kaynağı olan limon yüzünüzdeki gözenekleri kapatır.

Kil maskesi yöntemi

Kil, gözenek sıkılaştırıcı etkisi ile bilinir. Kil maskesini haftada en az bir kez uygulamak, gözeneklerinizin sıkılaşmasına yardımcı olur. Bunun için; 2 yemek kaşığı kil'i bir kaba yerleştirip 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı limon yağı ile karıştırıyoruz. Homojen kıvama ulaştığında, yüzümüze sürüyoruz. 15 dakika sonra cildimiz gerilmeye başladığında yıkayabiliriz.

Peeling

Peeling cildi yeniler ve gençleşmesini sağlar. Cilt gözeneklerini sıkılaştırmak, siyah nokta ve sivilcelerden kurtulmak için peelingi tercih edebilirsiniz.

Kısaca faydalı malzemeler

Aşağıdaki malzemeleri karıştırıp maske haline getirin. Cildinizde 15 dk bekletebilip ılık su ile yıkayın ardından soğuk suyla cildinizi durulayın. Cilt gözeneklerinizi sıkılaştırmaya, ölü ve yağlı cilt hücrelerini atmanıza yardımcı olacaktır.

  • 2 yemek kaşığı kabartma tozu + yemek kaşığı su bir kapta karıştırıp cildinize sürün
  • püre haline getirin salatalığı + gül suyu + birkaç damla limon suyu bir kapta karıştırın bir beze sarıp gözeneklerin bulunduğu bölgelere sürün.
  • 2 adet yumurta akı + bir kaç damla limon suyu bir kapta karıştırıp cildinize sürün.
  • 1 adet Domates + bir kaç damla limon suyu bir kapta karıştırıp cildinize sürün.
  • 3 yemek kaşığı ananas suyu + bir kaç damla limon suyu bir kapta karıştırıp cildinize sürün.
  • Bir çay bardağı votka + Bir adet limonun suyu bir kapta karıştırıp. Gün içinde 2 kez pamuk yardımıyla cildinize uygulayın.

Tavsiye edebileceğimiz 3 adet tonik markası var. Bunları seçip seçmemeniz sizin kararınıza kalmıştır. Lakin en yaygın kullanılan bu kremlerin isimlerini vermemiz gerekirse;
1-Neutrogena Alcohol-Free Toner (Alkolsüz)Ciltteki kalıntı, yabancı madde ve kiri atarak yumuşak ten bırakır. Alkolsüz olması ile cilt kuruluğu yaşatmaz.
2-Dermalogica Multi-Active Toner Sprey şeklinde lavanta aromasıyla cildinizi arındırır ve pürüzsüz bir etki sağlar.
3-Murad Clarifying Toner Ciltdeki yağı anında kovar, sivilce ve siyah nokta gibi kötü görünümü yok eder.